profesja.com.pl

profesja – biznes, finanse, praca

praca w domu
Praca

Zalety pracy w domu

Aktualna sytuacja pandemiczna na świecie stała się determinantą do wprowadzenia zmian w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Część firm postawiła całkowicie na pracę zdalną, inne wprowadziły tzw. system hybrydowy polegający na połączeniu pracy stacjonarnej i zdalnej. Coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega zalety pierwszego rozwiązania. Jakie korzyści niesie za sobą praca w domu?

Brak konieczności dojazdów

Kariera zawodowa wiąże się najczęściej z codziennymi dojazdami do miejsca pracy. Jedni pracują niedaleko swojego miejsca zamieszkania, inni muszą pokonywać kilometry, a nierzadko wcześnie wstawać, aby dojechać do pracy na czas.

Praca zdalna oznacza brak konieczności opuszczania swoich czterech kątów. Wystarczą: komputer, podłączenie do sieci, telefon i w jednej chwili mieszkanie zamienia się w biuro.

Z pracy w domu cieszą się na pewno osoby, które do tej pory dojeżdżały do firmy samochodem. Oszczędność czasu, redukcja kosztów za paliwo i pożegnanie się z korkami w godzinach szczytu to niewątpliwie ważne korzyści dla pracowników.

Wszystko pod ręką

Z pełnienia obowiązków zawodowych w domu wypływa jeszcze wiele zalet. Jedną z nich jest to, że wszystko znajduje się w zasięgu ręki. Pracując, można jeść posiłek, pić kawę, doglądać dzieci. Jeśli pracownik pełni tzw. dyżur, w praktyce często oznacza to, że musi być tylko zalogowany i widoczny w systemie. W tym czasie może ugotować obiad, obejrzeć ulubiony serial, czy przeczytać interesujący artykuł w gazecie. Nie oznacza to oczywiście, że nie musi być cały czas „w pogotowiu”. Niewielu członków personelu się do tego przyznaje, choć pracodawcy są raczej wszystkiego świadomi.

Większy komfort

Praca w zatłoczonym środowisku – dużej firmie czy przestrzeni typu open space generuje wysoki poziom stresu, dużą presję, problemy z koncentracją. W zaciszu własnego mieszkania każdy czuje się komfortowo i bezpiecznie, a osiągane wyniki są często bardziej zadowalające.

Praca w domu może być również szansą na złapanie oddechu szczególnie dla osób, które mają trudności w nawiązywaniu relacji ze współpracownikami lub pozostają z nimi w konfliktach.

Wygląda na to, że forma zdalna zdominowała rynek pracy. Część przełożonych nie ma zamiaru od niej odchodzić, a ludzie pracujący w ten sposób dostrzegają w niej masę atutów. Pozostanie w domu bez wydawania pieniędzy na benzynę i bilety w komunikacji miejskiej, możliwość jednoczesnego dopilnowania spraw domowych i większa swoboda to najważniejsze z zalet pracy w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.