profesja.com.pl

profesja – biznes, finanse, praca

jak skutecznie szukać pracy w Lublinie
Praca

5 rad, jak skutecznie szukać pracy w Lublinie?

Jak skutecznie szukać pracy? To pytanie zadają sobie zarówno osoby wkraczające na rynek zatrudnienia, jak i pracownicy z długoletnim stażem zawodowym, którzy decydują się na zmianę pracodawcy.

Dobra wiadomość jest taka, że udział w rekrutacji nie musi być bardzo trudny i męczący. Wystarczy poznać kilka zasad, które znacznie ułatwiają szukanie pracy.

Poznaj rynek pracy

Wielu kandydatów pomija ten krok. Uważa, że analizowanie, jakich specjalistów szukają pracodawcy, jakie są szanse na zatrudnienie w danej branży, jest nieprzydatne i lepiej poświęcić czas na masowe wysyłanie aplikacji. Tymczasem krótki research sytuacji na rynku pracy w Lublinie pozwoli realnie spojrzeć na swoje szanse w danej profesji, a analiza najczęstszych wymagań pracodawców pozwala dopasować CV do oczekiwań firm. Warto po pierwsze zajrzeć do badania Barometr zawodów. Jest to prognoza zawierająca zestawienie zawodów nadwyżkowych (czyli takich, w których konkurencja w rekrutacji jest duża) i deficytowych (gdzie liczba kandydatów jest mniejsza niż liczba dostępnych ofert, a więc można szybko znaleźć wakat). Zgodnie z Barometrem praca w Lublinie czeka w produkcji, budownictwie, branży TSL (transport, spedycja, logistyka), usługach (także usługach dla biznesu).

Warto przejrzeć ogłoszenia typu praca Lublin w wybranym obszarze zawodowym i sprawdzić, jakie są najczęstsze wymagania firm, jakich ofert jest najwięcej. Dużą bazę ofert, z dostępną możliwością ich filtrowania wg wielu kryteriów znajdziemy na stronie praca.pl. Być może trzeba podszkolić się w jakimś temacie, poznać nowe narzędzia w branży. Aktualnie z wieloma kursami czy tutorialami możemy zapoznać się online zupełnie za darmo.

Powiedz bliskim, że szukasz pracy

Networking, czyli budowanie i utrzymywanie relacji z innymi ludźmi, może być bardzo cenną pomocą, kiedy szukasz pracy. Chodzi tu zarówno o kontakty zawodowe, jak i te prywatne – znajomych, rodzinę. Niech wiadomość, że szukasz posady poniesie się jak najdalej. Pamiętaj, że w wielu firmach świetnie działa program poleceń pracowniczych i zatrudnieni chętnie rekomendują kolejne osoby do pracy. Nie licz jednak na zatrudnienie po znajomości, jeśli nie masz kwalifikacji i umiejętności wymaganych na danym stanowisku.

Dobre CV i list motywacyjny

Dopracowane, szczegółowe CV pozwoli Ci przyciągnąć uwagę rekrutera i przejść wstępną selekcję kandydatów. Interesujący list motywacyjny z kolei pokaże, że jesteś mocno zainteresowany stanowiskiem i potrafisz uzasadnić, dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie. Narzędzie, dzięki któremu przygotujesz estetyczne CV, znajdziesz na praca.pl. Lublin to miasto wielu możliwości, ale aby znaleźć etat, trzeba przygotować perfekcyjne dokumenty aplikacyjne.

Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną

Masz w skrzynce mailowej zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Świetnie! To ważny krok w kierunku nowej pracy, ale – aby dobrze wypaść na spotkaniu (czy to w biurze, czy online) – trzeba się dobrze przygotować. Zadbaj więc o swój profesjonalny wizerunek, bądź punktualny/punktualna. Pokaż potencjalnemu pracodawcy, że jesteś na bieżąco z nowinkami w branży, wiesz, czym zajmuje się firma, jakie ma sukcesy. Wcześniej możesz też przygotować sobie listę pytań, które chciałbyś/ chciałabyś zadać na rozmowie o pracę.

Zbieraj referencje

Referencje są tym, co może dać Ci przewagę nad innymi kandydatami! Dlatego, nim opuścisz progi firmy, w której kończysz pracę, poproś o krótki list polecający. Referencje pokazują rekruterowi, że były pracodawca ceni Twoje umiejętności, że pozostawiłeś/ pozostawiłaś po sobie dobre wrażenie.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.