profesja.com.pl

profesja – biznes, finanse, praca

metoda zarządzania
Biznes

Jakie są najpopularniejsze metody zarządzania projektem?

Firmy działające na rynku muszą zmagać się nie tylko z konkurencją, ale również ze preferencjami klientów, które zmieniają się w bardzo szybkim tempie. Aby odnieść sukces w każdej branży niezbędne jest oferowanie coraz bardziej zaawansowanych produktów i usług. Firmy w celu osiągnięcia sukcesu korzystają z wielu różnych metod zarządzania projektami, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Metoda SCRUM

SCRUM to bardzo popularna metoda zarządzania, która wywodzi się z Anglii. Metoda ta umożliwia wieloetapowy rozwój danego projektu. Możliwe jest to do osiągnięcia dzięki iteracji, czyli tzw. sprintom. Po każdym kolejnym sprincie wydzielony zespół projektowy dostarcza gotowy produkt, który jest w 100% sprawny. Projekt ten w kolejnych etapach ulega ewaluacji, a podczas kolejnych iteracji jest na bieżąco udoskonalany. SCRUM jest jedną z najpopularniejszych metodologii, która wbrew pozorom doskonale sprawdzi się nie tylko w wymagającej branży IT. Aby wdrożyć metodyki zarządzania projektami warto postawić na szkolenia dla poszczególnych pracowników.

Metoda PMBOK

PMBOK to kolejna metoda zarządzania obok której nie można przejść obojętnie. PMBOK najprościej rzecz mówiąc to skrót od określenia Product Management Body of Knowledge. Jest to standard, który po raz pierwszy pojawił się na rynku w 1996 roku. Zgodnie z ideą PMBOK każdy projekt ma określony cykl życia. Zaczynając od inicjacji, poprzez planowanie na zamknięciu kończąc. Każda z poszczególnych grup procesów jest bezpośrednio powiązana ze sobą. Przy tej metodzie zarządzania ogromną rolę odgrywa poznanie każdego z wymienionych obszarów. Wydzielona grupa pracowników powinna posiadać odpowiednią wiedzę nie tylko dotyczącą zarządzania jakością, ale również zarządzania czasem, integracją, kosztami i komunikacją. PMBOK to bardzo uniwersalna metodologia, która doskonale sprawdzi się w wielu branżach.

Metoda Prince2

Na samym końcu warto wspomnieć o metodzie zarządzania Prince2, która wykorzystywana jest w wielu przedsiębiorstwach. Jest to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych metod zarządzania projektami oparta na produktach. Metodologia Prince2 zadebiutowała w 1996 roku i do dnia dzisiejszego jest rozwijana. Według metodologii każdy projekt ma określony i skończony czas trwania. Każdy projekt ma także określoną pulę zasobów i przynosi mierzalne wyniki. Prince2 skupia się przede wszystkim na strategicznym zarządzaniu projektem, uruchamianiu i inicjowaniu oraz na sterowaniu poszczególnymi etapami. Ogromną rolę odgrywa również zarządzanie wytwarzaniem produktów i zamykanie samego projektu.

Przeczytaj więcej na wkreceni.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.