profesja.com.pl

profesja – biznes, finanse, praca

efektywne szkolenia
Praca

Efektywne szkolenia dla osób spragnionych wiedzy

Wiele osób nieustannie się dokształca, powszechne jest zapisywanie się na studia podyplomowe, rozmaite kursy i szkolenia. Każdy ambitny człowiek chce otrzymać awans, a co za tym wyższe wynagrodzenie i większą satysfakcję z pracy.

Od czego zależy sukces szkolenia?

Niektóre szkolenia uznawane są za bardzo wartościowe. Inne z kolei nie mają najlepszej opinii. Kursanci twierdzą, że wyrzucili pieniądze w błoto. Od czego zależy sukces szkolenia? Kiedy kursanci uważają, że dobrze zainwestowali swoje pieniądze zapisując się na konkretny kurs? Na sukces szkolenia składa się wiele czynników, przede wszystkim jednak ważna jest osoba trenera. Osoba prowadząca szkolenie musi posiadać odpowiednie kompetencje i cechy charakteru. Musi mieć cechy przywódcze, aby poprowadzić ludzi obecnych na sali przez cały proces i plan szkolenia. Jest wiele mądrych ludzi, posiadających ogromną wiedzę, jednak nie potrafią oni przekazać tej wiedzy innym. Umiejętność nauczania, przekazywania wiedzy, to bardzo cenny dar, ale można również się tego nauczyć.

Cechy dobrego trenera

Jaki powinien być dobry trener? Na pewno powinien być wymagający, ale w pierwszej kolejności powinien wymagać od siebie. Osoba prowadząca szkolenie powinna być cierpliwa w stosunku do swoich kursantów. Nie sprawdzi się w takiej roli ktoś, kto irytuje się, kiedy kolejny raz słyszy te same pytania. Niektóre tematy trzeba bardzo długo wyjaśniać, aby kursanci nie tylko nauczyli się ich na pamięć, ale przede wszystkim zrozumieli. Cierpliwy i wymagający trener to prawdziwy skarb. Osoba prowadząca szkolenie musi zapanować nad swoimi kursantami, dlatego oprócz wiedzy musi posiadać pewne cechy charakteru, cechy przywódcze. Kursanci nie mogą wypowiadać się zawsze wtedy kiedy chcą, ponieważ szkolenie musi mieć pewne ramy czasowe.

Warunki na sali szkoleniowej

Dla sukcesu szkolenia bardzo ważne są warunki panujące na sali szkoleniowej. Nawet najlepszy trener nie będzie mógł dobrze poprowadzić szkolenie, jeśli nie będzie miał ku temu odpowiednich warunków. Dlatego bardzo ważne są tak przyziemne sprawy jak temperatura powietrza, ilość miejsca dla każdego kursanta, wygodne krzesło. Kursanci powinni w tej sali czuć się po prostu dobrze i komfortowo. Dobrze jest, aby plan szkolenia przewidywał przerwy na kawę i coś do jedzenia. Efektywne szkolenia wymagają tego, aby kursanci mogli przyjąć dużą porcję wiedzy. Potrzebują więc energii i otwartego umysłu. Przerwy kawowe oraz przerwy na lunch są bardzo mile widziane. Ćwiczenie czyni mistrza. Pierwsze szkolenie z pewnością nie będzie w pełni udane, ale człowiek uczy się na własnych błędach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.