Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse W jakim wieku można wykupić polisę na życie

W jakim wieku można wykupić polisę na życie?

Data publikacji 19 września 2022


Nie da się ukryć, że polisa na życie to jeden z najchętniej wybieranych produktów ubezpieczeniowych. Chcemy czuć się bezpiecznie i mieć jakieś zabezpieczenie na przyszłość, które dodatkowo chroniłoby naszą rodzinę. Osoby, które wcześniej nie rozważały zakupu takiego ubezpieczenia, mogą się zastanawiać, jaki wiek jest najlepszym momentem na to, by skorzystać z usług towarzystwa ubezpieczeniowego. Jak się okazuje, ubezpieczyciele mogą określać ramy wiekowe, które decydują o tym, czy w ogóle będziemy mogli podpisać z nimi umowę. Jak to wygląda w praktyce?

Polisa na życie a minimalny wiek

Mimo że każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa indywidualne warunki dotyczące polisy na życie, to w każdym spotkamy się z jedną, niezmienną zasadą: wykupienie ubezpieczenia jest możliwe od 18. roku życia. Czy to oznacza, że nastolatkowie i dzieci nie mogą liczyć na tego typu ochronę? W żadnym wypadku – osoby nieletnie podlegają zazwyczaj pod polisę ich rodziców.

W przypadku naszych pociech mamy możliwość ubezpieczenia dziecka od chwili ukończenia 1. roku życia. Mamy tutaj dwa wyjścia: polisę posagową oraz ubezpieczenie NNW. Polisa posagowa to forma oszczędnościowa, w ramach której rodzice mają możliwość regularnego gromadzenia kapitału, który po wygaśnięciu umowy może umożliwić dziecku lepszy start w dorosłość. Z kolei NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, można wykupić samodzielnie lub zdecydować się na wariant oferowany przez szkolną placówkę.

Jako dorośli możemy już na własną rękę zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia, jakim jest polisa na życie. Co jednak najistotniejsze, ubezpieczyciele wskazują również maksymalną granicę wieku, kiedy można przystąpić do umowy. Skąd to się bierze?

Kiedy najpóźniej można wykupić polisę na życie?

W bardzo wielu ubezpieczalniach maksymalny wiek osoby, która chciałaby posiadać polisę na życie, wynosi 60-65 lat. Jedynie nieliczne oferty skierowane są do seniorów powyżej 70. czy 80. roku życia. Dlaczego tak się dzieje? Jak wiadomo, umowa ubezpieczeniowa powinna być korzystna dla obu stron. Im jesteśmy starsi, tym większe ryzyko zachorowania czy też doznania urazu. Tym samym wzrasta prawdopodobieństwo, że towarzystwo ubezpieczeniowe będzie musiało wypłacić odszkodowanie na poczet hospitalizacji, rehabilitacji itd. Polisa na życie może bowiem obejmować nie tylko sytuację, w której dochodzi do zgonu ubezpieczonego, ale także dotyczyć poważnego zachorowania czy nieszczęśliwego wypadku.

W związku z tym decyzję o wykupieniu polisy na życie warto podjąć jak najwcześniej. W Polsce można zauważyć, że najchętniej jest ona wybierana przez osoby 30+, a więc ludzi, którzy z reguły posiadają już własne rodziny i ustabilizowaną sytuację zawodowo-finansową. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby umowę podpisać nieco później lub wcześniej, w zależności od tego, jakie są nasze potrzeby.

Polisa na życie to bez wątpienia skuteczny sposób na to, żeby zabezpieczyć się na przyszłość i zatroszczyć się o naszych bliskich, którzy w razie nieprzewidzianej sytuacji mogą potrzebować wsparcia finansowego.

Materiał zewnętrzny

Redakcja profesja.com.pl

Nasza redakcja to kompendium wiedzy dla wszystkich zainteresowanych światem biznesu, finansów i pokrewnych dziedzin. Dzielimy się cennymi informacjami, inspirującymi historiami sukcesu oraz praktycznymi poradami, aby wspierać naszych czytelników w rozwijaniu się zawodowo i osiąganiu finansowej stabilności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Do czego służą banderolownice