Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse faktoring z regresem

Na czym polega faktoring z regresem?

Data publikacji 12 lipca 2022


Wśród wielu przedsiębiorców panuje mylne przekonanie, jakoby faktoring stanowił pojedynczą usługę. W rzeczywistości istnieje wiele rodzajów faktoringu różniących się od siebie zakresem, kwestiami dotyczącymi ubezpieczeń czy odpowiedzialności za niewypłacalność kontrahentów. To właśnie tym ostatnim elementem zajmiemy się dzisiaj. Sprawdź, na czym polega faktoring z regresem i czym różni się od faktoringu bez regresu!

 

Faktoring w skrócie

Przypomnijmy najpierw, na czym polega faktoring. To usługa finansowa, w ramach której przedsiębiorca może sfinansować niewymagalne (tj. takie, których termin płatności jeszcze nie upłynął) faktury wystawione swoim stałym kontrahentom. 

 

W pierwszym kroku przedsiębiorca odwiedza stronę internetową faktora, a następnie wypełnia wniosek online i zgłasza kontrahentów do finansowania. 

 

Kolejnym etapem faktoringu jest przyznanie limitu faktoringowego – jego wysokość zależy od wielu czynników. Jest to bardzo istotny element faktoringu, ponieważ od kwoty limitu faktoringowego zależy, jakie finansowanie w każdym miesiącu będzie mógł uzyskać faktorant. 

 

Jeżeli wszystkie zaproponowane warunki odpowiadają przedsiębiorcy, następuje zawarcie umowy faktoringowej. Zwykle całość zamyka się we wniosku online, ale konieczne jest sporządzenie standardowej umowy. Niemniej nie ma konieczności stawianie się biurze faktora. Wszystkie formalności można załatwić w obecności kuriera.

 

Dalej następuje realizacja usługi – faktorant wysyła faktorowi dokumenty sprzedaży do finansowania, a w chwilę po tym otrzymuje środki na konto firmowe. Na tym – zdaniem wielu – kończy się faktoring, jednak nie zawsze jest to prawda. Ktoś w końcu musi spłacić należność.

 

Co dzieje się dalej zależy właśnie od tego, jaki rodzaj faktoringu został wybrany na samym początku, w momencie zawierania umowy faktoringowej. Jakie mamy do wyboru rodzaje faktoringu?

 

Dowiedz się więcej o faktoringu – Co to jest faktoring? 

 

Rodzaje faktoringu ze względu na ryzyko niewypłacalności

Niezależnie od tego, jaką kwotę przedsiębiorca uzyska od faktora, pieniądze docelowo muszą wrócić na konto firmy faktoringowej. Odpowiedzialność za zwrot środków ponosi odbiorca faktury, czyli kontrahent faktoranta. Zdarza się jednak, że odbiorca popada w długi, bankrutuje lub z innych powodów uchyla się od zapłaty. Niewypłacalność kontrahenta nie zwalnia jednak od odpowiedzialności. 

Faktoring z regresem (niepełny)

Wybierając faktoring z regresem przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że to on będzie musiał oddać pieniądze faktorowi w przypadku niewypłacalności kontrahenta. Na szczęście, jeżeli zajdzie taka potrzeba, faktorzy udzielają dodatkowego terminu spłaty, dzięki któremu nie zachodzi obawa o to, że dopiero co uzyskane środki trzeba będzie zaraz zwrócić.

 

Cechy faktoringu niepełnego:

  • odpowiedzialność za ryzyko niewypłacalności spoczywa na faktorancie;
  • usługa charakteryzuje się niższym kosztem;
  • warto z niego skorzystać, gdy prowadzimy interesy ze stałymi kontrahentami i mamy pewność co do ich wypłacalności.

Faktoring bez regresu (pełny)

Faktoring pełny oznacza, że nawet, jeżeli kontrahent zgłosi brak możliwości spłaty należności, faktorant nie musi się tym przejmować, ponieważ ryzyko w całości spoczywa na firmie faktoringowej. W dużym skrócie korzystanie z faktoringu pełnego sprowadza się do tego, że z chwilą otrzymania środków z faktoringu, przedsiębiorca może zapomnieć o całej sprawie. 

Faktoring mieszany

To fuzja dwóch poprzednich typów faktoringu – ryzyko niewypłacalności klienta rozdzielane jest w tym przypadku na faktora i faktoranta, zaś to, w jaki sposób się dzielą, ustala się na etapie zawierania umowy.

 

Dowiedz się więcej – Faktoring – z regresem czy bez?

Redakcja profesja.com.pl

Nasza redakcja to kompendium wiedzy dla wszystkich zainteresowanych światem biznesu, finansów i pokrewnych dziedzin. Dzielimy się cennymi informacjami, inspirującymi historiami sukcesu oraz praktycznymi poradami, aby wspierać naszych czytelników w rozwijaniu się zawodowo i osiąganiu finansowej stabilności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Do czego służą banderolownice