profesja.com.pl

profesja – biznes, finanse, praca

Kompozyt czy drewno
Zakupy

Kompozyt czy drewno? Wybieramy elewację dla domu jednorodzinnego

Nie bez powodu istnieje potwierdzenie, że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi na sprzedaż a dopiero kolejny (trzeci) dla siebie. Nawiązuje ono do tego, że niedoświadczeni inwestorzy, przytłoczeni ogromem decyzji do podjęcia, bardzo często dokonują wielu błędnych wyborów. My jednak chcemy Cię przed tym ustrzec i podpowiedzieć, jaką elewację domu wybrać, by później tego nie żałować. Zapraszamy do naszego poradnika, w którym porównamy ze sobą kompozyt budowlany oraz deski drewniane przeznaczone na elewację.

Czym właściwie jest płyta kompozytowa? 

Słowo „kompozyt” od razu budzi w ludziach skojarzenie z kompozycją. Zapewne przyjdzie ono na myśl nawet osobom, które z branżą budowlaną mają niewiele lub nic wspólnego. Ten tor myślowy jest bardzo słuszny, ponieważ kompozyt to materiał stworzony z połączenia co najmniej dwóch składników. Jego istotna cecha to niejednorodna struktura. Teraz należy wyjaśnić, czym konkretnie jest płyta kompozytowa stosowana w budownictwie. Kompozyt budowlany składa się z polietylenowego rdzenia umieszczonego pomiędzy dwoma płytami z aluminium. Taka płyta kompozytowa może przybrać wiele barw, a także wysmienicie imitować drewno. Jest wtedy nazywana deską kompozytową.

Na co trzeba się nastawić, wybierając drewno lub kompozyt? 

O mieszkaniu w drewnianym domu jednorodzinnym marzy mnóstwo osób. Drewno to uosobienie dobrego smaku architektonicznego i klasyka sama w sobie. Wszystko jednak przestaje jawić się tak pięknie i w różowych kolorach, gdy okazuje się, że deski drewniane z czasem niszczeją, a zapobieganie temu wymaga od mieszkańców regularnego nakładu pracy. Nie każdy niestety ma na to czas i chęci. Płyta kompozytowa nie wymaga impregnacji. Jest to tworzywo sztuczne. Niektóre osoby może to odrzucać, jednak należy pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, wbrew pozorom, kompozyt to rozwiązanie ekologiczne. Po drugie, nowoczesna płyta kompozytowa do złudzenia przypomina drewno. Nie trzeba się więc martwić o efekt estetyczny.

Co wybrać na elewację? Drewno czy kompozyt? 

Pytanie „co wybrać” nigdy nie należy do łatwych. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek budował dom. Ściany zewnętrzne i ich wykończenie to też bardzo istotna kwestia, nie tylko ze względów estetycznych. To elewacja będzie zatrzymywać niekorzystne warunki atmosferyczne i zapobiegać nadmiernemu przegrzaniu lub wychłodzeniu budynku. Polecamy więc właśnie kompozyt budowlany, który bez potrzeby okresowej konserwacji będzie przez długie lata spełniał wszystkie postawione przed nim zadania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.