profesja.com.pl

profesja – biznes, finanse, praca

cele zawodowe przykład
Biznes

Jakie są cele zawodowe?

Wiele osób zastanawia się, do czego dążymy w pracy oraz jakie są cele zawodowe. Warto podkreślić, że odpowiednio zdefiniowany, a także poprawnie umieszczony cel zawodowy w CV da nam większe szanse na wyróżnienie się na tle innych kandydatów w procesach rekrutacyjnych do pracy. Niestety nie wszyscy potrafią je odpowiednio określić.

Jakie są cele zawodowe?

Należy pamiętać, że ludzie nie zawsze określają swe cele zawodowe. Dawno już zostało udowodnione, iż osoby, które od startu próbują definiować to, do czego dążą, osiągają sukces w znacznie szybszy sposób od osób, które nie podejmują się tego typu próby. Należy pamiętać, że posiadanie celu będzie tożsamy z tym, iż rodzi się chęć do działania, a także wzrasta znacznie motywacja do pracy. Warto dowiedzieć się, jak określić cel zawodowy. Oprócz tego dobrze wiedzieć, jak go wykorzystać w procesach rekrutacji zawodowej.

Cele zawodowe przykład

Bardzo znaną metodą określenia celów jest tak zwana metoda SMART. Warto podkreślić, że rozwinięcie tego skrótu z języka angielskiego oznaczać będzie poszczególne cechy, jakie powinien mieć obrany przez nas cel zawodowy. Twórca tej metody opisał to w taki sposób, że cel ma być specyficzny, czyli odnosić się do tego, żeby cel został jasno sprecyzowany. Jeżeli patrzy się na niego, to warto wiedzieć, co chce się osiągnąć. Przede wszystkim powinien być on jednoznaczny i nie ma tu miejsca na dowolność interpretacji. Ponadto wyszczególniony został cel mierzalny, który oznacza to, iż na przestrzeni czasu możemy określić stopień, w jakim został on zrealizowany. Dzielony będzie on na etapu takie jak: rozpoczęcie, zakończenie, przebieg bądź opisowe zaznaczenie, jak ma wyglądać zmiana po jego osiągnieciu. Innym celem zawodowym jest taki, który jest osiągalny – można go z pewnością zrealizować. W tym przypadku przydatne będzie określenie zasobów, jakie są do dyspozycji. Ponadto dobrze dowiedzieć się, czy są one wystarczające do osiągnięcia konkretnego celu. Powinien on być przede wszystkim ambitny, żeby pokazywał kierunek, do którego należy dążyć, ale nie powinien być za bardzo ambitny, żeby osoba, która sobie go wyznaczyła, nie straciła zapału podczas jego realizowania. Trzeba też wspomnieć o tym, że cel zawodowy może być określony w czasie – w tym wypadku trzeba określić, kiedy realizacja celu ma się zakończyć. Jeśli cel ma jakiś termin, to sprawia, iż osoba dążąca do niego będzie mieć o wiele większą motywację do działania. Bardzo pomocne będzie również to, że dla wielu osób lubiących odkładać zadania na później, cel określony w czasie może pomóc w działaniu.

Przeczytaj więcej na bello.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.