profesja.com.pl

profesja – biznes, finanse, praca

kursy elektryk
Biznes

Jakie kursy pozwalają na podjęcie pracy jako elektryk?

Wiele młodych osób poszukuje zawodu pozwalającego na uzyskanie zadowolenia z pracy i satysfakcjonującego wynagrodzenia. Cenne kwalifikacje można nabyć, korzystając z kursu elektryka. Jest to najpopularniejszy kurs zawodowy przygotowujący do egzaminu umożliwiającego zdobycie uprawnień SEP.

Podstawowe uprawienia elektryczne

Kurs elektryka omawia różnego typu zagadnienia dotyczące budowy i konserwacji instalacji elektrycznych. Pozwala uzyskać uprawnienia energetyczne związane z wykonywaniem prac w zakresie eksploatacji i dozoru urządzeń elektrycznych. Dotyczy to uprawnień SEP w grupie G1, a więc prac z instalacjami do 1 kV. Mogą być to urządzenia wytwarzające, przetwarzające i przesyłające energię.

Kursy dostępne dla każdego

Wartość 1 kV jest wystarczająca, aby realizować i nadzorować większość typowych projektów instalacyjnych w Polsce. Osoba zapisująca się na kurs musi mieć ukończone 18 lat oraz legitymować się wykształceniem podstawowym. Nie jest konieczne ukończenie szkoły technicznej ani posiadanie innego typu wykształcenia kierunkowego. Dlatego kurs elektryka może być doskonałym rozwiązaniem dla osób nieposiadających zawodu, które do tej pory nie miały żadnego związku z budową instalacji elektrycznych.

Zdobycie zawodu lub zmiana kwalifikacji

Młodzi ludzie mogą stać się elektrykami świadczącymi usługi osobom prywatnym lub stale podnosić swoje kwalifikacje, założyć własną działalność gospodarczą i zajmować się bardziej skomplikowanymi projektami. Kurs elektryka może być też sposobem na zmianę zawodu na taki, który jest popularny na rynku pracy i przynosi wysokie dochody.

Kurs teoretyczny i praktyczny

Kurs elektryka trwa zwykle kilkanaście godzin i dzieli się na dwie główne części: wykładową i warsztatową. Pierwsza ma przekazywać informacje teoretyczne osobom niezaznajomionym z działaniem instalacji elektrycznych. Część druga to nauka praktycznych umiejętności z zakresu budowy oraz bieżącej obsługi instalacji.

Kursy elektryka są organizowane w całym kraju, ale warto zwrócić uwagę na kurs SEP Bytom. Jest on realizowany przez fachowców z wieloletnim doświadczeniem, którzy potrafią w zrozumiały sposób wyjaśnić zawiłe zagadnienia.

Państwowy egzamin SEP

Szkolenie pozwala na przystąpienie do egzaminu SEP, który odbywa się przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Egzamin nie jest uznawany za trudny, choć z pewnością będzie wiązał się z dużym stresem.

Uzyskanie pozytywnego rezultatu jest w dużej mierze uzależnione od poziomu merytorycznego kursu, w którym przyszły elektryk brał udział. Taką pewność daje kurs SEP Bytom, który jest łatwo dostępny dla wszystkich mieszkańców województwa śląskiego. Kurs uprawnienia energetyczne Śląsk cieszy się dobrymi opiniami uczestników oraz jest polecany przez wielu specjalistów.

Uprawnienia honorowane całej Europie

Pozytywna ocena na egzaminie oznacza nabycie uprawnień energetycznych należących do grupy G1. Jest to potwierdzane zaświadczeniem kwalifikacyjnym, które jest zazwyczaj wydawane w terminie nie dłuższym niż 14 dni.

Warto dodać, że kurs uprawnienia energetyczne Śląsk oraz pozytywny wynik egzaminu pozwala na zdobycie pracy nie tylko w naszym kraju. Dokument jest honorowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii, która pozostaje neutralna pod względem członkostwa w Europejskim Obszarze Gospodarczym. W związku z tym kurs elektryka może być pierwszym krokiem do uzyskania ciekawej pracy lub etapem pozwalającym na dalszy rozwój kariery zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.