Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś
Zakupy linie energeytczne

Jak oznaczamy linie energeytczne?

Data publikacji 9 grudnia 2022


Energetyczne linie przesyłowe to łączniki biegnące między stacjami elektroenergetycznymi. Łączą one ze sobą źródła wytwarzania energii z siecią stacji transformatorowych, rozdzielczych i transformatorowo-rozdzielczych. Chcesz dowiedzieć się, jakie są oznaczenia linii energetycznych i z czego wynikają? Poznaj z nami główne rodzaje i oznaczenia linii energetycznych.

Klasyfikacje linii energetycznych

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie są oznaczenia linii energetycznych, musisz najpierw poznać, jakie są rodzaje linii przesyłowych. Należy je sklasyfikować ze względu na ich lokalizację: podział na linie energetyczne napowietrzne i linie kablowe, które umieszcza się w ziemi, w korytach i innych dedykowanych w tym celu konstrukcjach. Drugim kryterium podziału linii energetycznych jest ich długość, a trzecie to napięcie znamionowe.

Trzeba zauważyć, że klasyfikacja różnych typów linii przesyłowych na podstawie napięcia, jest szczególnie ważne przy wyborze odpowiedniego kabla dla danego poziomu napięcia. Poza charakterystykami, takimi jak moc linii dystrybucyjnych i kabli transmisyjnych, z perspektywy projektowej istnieją również takie cechy, jak impedancja, opóźnienie propagacji, indukcja i fale odbite. Natomiast aby poznać oznaczenia linii energetycznych, warto dokładniej przyjrzeć się dwóm cechom klasyfikującym, a więc lokalizacji linii i ich napięciu.

Oznaczenia napowietrznych linii energetycznych i podziemnych linii kablowych

Najprościej podzielić linie przesyłowe na napowietrzne lub te zlokalizowane pod ziemią.

  1. Napowietrzne linie przesyłowe to gołe przewody znajdujące się nad poziomem gruntu, wsparte na słupach. Głównym parametrem klasyfikującym napowietrzne linie przesyłowe jest ich długość. Co także deprymuje ich maksymalną granicę napięcia, powyżej której nie są one dozwolone. Zatem wyróżniamy:
  • Krótkie linie przesyłowe — w ich przypadku długość wynosi do 50 km, a napięcie jest ograniczone do mniej niż 30 kV. Oznaczamy je skrótem SN (średniego napięcia).
  • Średnie linie przesyłowe — te linie mają długość kabla napowietrznego większą niż 50 km i mniejszą niż 150 km. Dopuszczalne napięcie wynosi od 30 do 110 kV. Są to linie WN (wysokiego napięcia).
  • Długie linie przesyłowe — napowietrzne linie przesyłowe o długości większej niż 150 km i napięciach powyżej 110 kV tworzą długie linie przesyłowe. Oznaczamy je skrótem NN (najwyższych napięć).
  1. Podziemne linie przesyłowe to izolowane kable, które są zakopane pod ziemią. Poziomy napięcia i izolacja klasyfikują kable podziemne. Dla każdej klasy napięć istnieje określony typ kabla podziemnego. Oznaczamy je w zależności od napięcia tak samo, jak linie napowietrzne:
  • SN — średniego napięcia;
  • WN — wysokiego napięcia;
  • NN — najwyższego napięcia.

Można także spotkać się z oznaczeniem linii energetycznej nn – jest to sieć niskiego napięcia, która dostarcza energię elektryczną do indywidualnych odbiorców.

Podsumowując to napięcie znamionowe, deprymuje podstawowe oznaczenie linii energetycznej. Oznaczenia NN, WN i SN są powszechnie stosowane przy projektowaniu i budowie linii przesyłowych w Polsce.

Redakcja profesja.com.pl

Nasza redakcja to kompendium wiedzy dla wszystkich zainteresowanych światem biznesu, finansów i pokrewnych dziedzin. Dzielimy się cennymi informacjami, inspirującymi historiami sukcesu oraz praktycznymi poradami, aby wspierać naszych czytelników w rozwijaniu się zawodowo i osiąganiu finansowej stabilności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

smycze reklamowe