profesja.com.pl

profesja – biznes, finanse, praca

pit online
Finanse

Czy rozliczenie PIT online jest skomplikowane?

Początek roku to moment, w którym często trzeba dokonać różnego rodzaju rozliczeń za rok poprzedni. Nie omija to też kwestii podatków, choć w przypadku osób fizycznych ten termin jest dość drugi i sięga końca kwietnia. Zwykle oznacza to, że to dopiero w kwietniu rzesze Polaków siadają do swoich zeznań podatkowych. Na szczęście od pewnego czasu jest to dużo prostsze. Wstępnie deklaracje wypełnia urząd skarbowy i często wystarczy zatwierdzić PIT online.

Jaki rodzaj formularza należy wybrać?

Zdecydowana większość osób fizycznych rozlicza się na deklaracjach PIT 36 (PIT 36L) lub PIT 37. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, w tym nierejestrowaną działalność gospodarczą i rozliczające się na zasadach ogólnych powinny wypełnić PIT 36 online. Taki formularz obowiązuje również niektóre osoby zarabiające za granicą. Osoby prowadzące firmę, które zamiast progresji podatkowej wybrały podatek liniowy, powinny skorzystać z formularza PIT 36L.

Osoby zatrudnione na umowę o pracę korzystają jednak z innego formularza, w ich przypadków wypełnić należy PIT 37 online. Ta deklaracja obowiązuje również osoby zatrudnione w oparciu o różnego rodzaju umowy cywilnoprawne, potocznie nazywane śmieciówkami, np. umowę zlecenie. Tacy podatnicy nie mają możliwości skorzystać z opodatkowania liniowego i zawsze obowiązuje ich skala podatkowo. Rodzaj zatrudnienia będzie jednak wpływał na wysokość kosztów uzyskania przychodów pomniejszających podstawę opodatkowania.

Jak rozliczyć PIT online?

Możliwość złożenie deklaracji podatkowej przez Internet istnieje już od dawna, jednak przez długi czas nie była zbyt popularna. Utrudnieniem była konieczność posiadania podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. Ten ostatni niby można było łatwo założyć, ale w tym celu i tak była konieczna wizyta w urzędzie skarbowym. Obecnie zarówno rozliczenie PIT 36 online, jak i PIT 37 online jest całkiem proste, a żeby się zalogować i zatwierdzić swoje dane można posiadać profil zaufany lub tak zwany e-dowód. Logowanie jest jednak również możliwe za pośrednictwem danych PESEL i podatkowych za dwa ostatnie lata podatkowe: rok już rozliczony i ten podlegający rozliczeniu.

Aby rozliczyć PIT online wystarczy zalogować się na stronie podatki.gov.pl. Jeśli ktoś nie posiada profilu zaufanego lub e-dowodu będzie musiał podać swój PESEL, przychód z PIT’a rozliczonego rok wcześniej, wysokość nadpłaty lub niedopłaty za rok poprzedni, oraz przychód za rozliczany rok. Warto wiedzieć, że nie sumujemy przychodów z kilu źródeł a podajemy jedynie jedną kwotę np. z wybranego PIT 11. Po zalogowaniu się można po prostu zatwierdzić PIT przygotowany przez urząd skarbowy. Jest też możliwość skorygowania zeznania, dodania przysługujących ulg, czy zmiany na rozliczenie wspólnie z małżonkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.